Parada Wolności: powrót kultowego wydarzenia na ulicę Piotrkowską w Łodzi

26 sierpnia zaplanowana jest w Łodzi kolejna edycja Parady Wolności. To wyjątkowe wydarzenie, które nie ma swojego odpowiednika w Polsce, stanowi drugą co do wielkości paradę w Europie. W trakcie tegorocznej edycji organizatorzy postanowili skupić się na prezentacji najbardziej innowacyjnych elektronicznych projektów z całego kraju. Mottem przewodnim jest „prezentacja różnorodności polskiej sceny elektronicznej”. Program wydarzenia obejmuje również afterparty, które odbędzie się w klubie Wytwórnia.

Kiedy w latach 90. XX wieku Parada Wolności zagościła na ulicach Łodzi, szybko stała się jednym z kultowych wydarzeń polskiej sceny muzycznej. Od 1997 do 2002 roku festiwal muzyki elektronicznej, połączony z paradą uliczną, gromadził dziesiątki tysięcy osób tańczących w rytm techno na łódzkich ulicach. Po dwudziestu latach przerwy, w 2022 roku, Parada Wolności powróciła do Łodzi pomimo padającego deszczu, przyciągając ponownie tłumy miłośników muzyki elektronicznej.

W tym roku nastąpi druga odsłona Parady Wolności, która ponownie ożywi ulicę Piotrkowską 26 sierpnia. Tym razem organizatorzy postanowili nadać imprezie charakter prezentacji (showcase), co oznacza, że na paradzie będzie można zapoznać się z czołowymi inicjatywami elektronicznymi z całej Polski, w tym także z festiwalami. Na liście platform muzycznych znajdują się m.in. białostocki Up To Date, gdański Crackhouse czy wrocławski Transformator.

Ola Bladosz, rzecznik prasowy Parady Wolności, komentuje nowe oblicze wydarzenia: „Wybrany przez nas kierunek rozwoju to wynik tego, czym była Parada kiedyś oraz tego, jak obecnie wygląda scena elektroniczna.” Równocześnie podkreśla długofalowe plany organizatorów dotyczące prezentowania najciekawszych inicjatyw związanych z muzyką elektroniczną z całego kraju na łódzkim korso. Bladosz dodaje: „To długa droga, ale Parada Wolności wróciła na dobre.”

Tegoroczna Parada Wolności zostanie uroczyście zakończona afterparty w klubie Wytwórnia, gdzie uczestnicy będą mogli dalej bawić się i tańczyć do białego rana.