Lekką zmianą charakteryzują się pojazdy w łódzkim pogotowiu. Wymienione zostały karetki w powiatach bełchatowskim, łaskim i zgierskim

Wczoraj do jednostki ratunkowej w Łodzi trafiło osiem nowoczesnych karetek. Powiaty zgierski, bełchatowski i łaski to miejsca, gdzie te pojazdy będą na stałe stacjonować. Całkowity koszt zakupu wyniósł 5 milionów złotych, które pochodziły z dotacji przekazanej przez ministerstwo zdrowia.

Nowo nabytymi pojazdami dla Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi są specjalnie do tego celu przystosowane furgonetki marki Volkswagen. Wyposażono je w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, w tym defibrylatory, respiratory, pompy infuzyjne oraz krzesełka kardiologiczne, które ułatwiają transport pacjentów po schodach.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, Krzysztof Janecki, wyraził nadzieję, że nowe wyposażenie efektywnie wesprze pracowników w codziennym ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców.

Koszt zakupu jednego pojazdu to 618 tysięcy złotych, a całość wyniosła prawie 5 milionów złotych. Środki na zakup karetek pochodziły z specjalnej dotacji ministerstwa zdrowia, którą otrzymało województwo łódzkie. Przy oficjalnym przekazaniu karetek obecni byli m.in. wicewojewoda łódzki Marcin Buchali, wicemarszałek Piotr Adamczyk i dyrektor departamentu bezpieczeństwa w ministerstwie zdrowia Agnieszka Tuderek-Kuleta.

Piotr Adamczyk podkreślił, jak ważne jest posiadanie dobrze wyposażonych karetek na obszarach o dużym natężeniu ruchu drogowego, gdzie często dochodzi do wypadków. Nowe pojazdy są typu „P”, co oznacza, że nie muszą być obsługiwane przez lekarza, a jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny. Dyrektor Janecki zaznaczył, że kluczowe jest możliwość szybkiego i efektywnego reagowania na sytuacje zagrożenia zdrowotnego.

Na powiaty zgierski i łaski przypada po trzy nowe karetki, natomiast do bełchatowskiego trafiły dwie. Zastąpią one dotychczas używane, już mocno eksploatowane pojazdy. Intensywność użytkowania karetek jest szczególnie wysoka w obszarach o niskiej gęstości zaludnienia. Najstarsze pojazdy służą na terenie łódzkiego od 2018 roku.

Obecnie w systemie państwowego ratownictwa medycznego w województwie łódzkim funkcjonuje 105 karetek, z czego Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi dysponuje 78 pojazdami.