Łodzianie wyprowadzają się na przedmieścia? O migracji z centrum

To, co dawniej stanowiło symbol luksusu, wygody oraz renomy, dzisiaj powoli staję się powodem do frustracji dla wielu mieszkańców postępowych aglomeracji. Suburbanizacja, czyli naturalna faza rozwoju miasta, staje się coraz częstszą odpowiedzią rezydentów, w tym także samych łodzian. Które czynniki nasilają nadmienione tendencje? Jakie są najważniejsze zalety, ale również wady całego procesu? Odpowiedzi poszukujemy w dzisiejszym artykule!

Co napędza zjawisko suburbanizacji?

Miasta kojarzone są z ogromnym potencjałem, licznymi możliwościami oraz szansami na progres – osobisty oraz zawodowy. Jednak wspomniane korzyści generują jednocześnie faktory obniżające jakość innych aspektów codziennego funkcjonowania. Zatem, co tak naprawdę pobudza coraz silniejszy efekt suburbanizacji?

Pierwszym impulsem są aspekty ekonomiczne, wyjątkowo istotne w kontekście ostatnich lat. W konsekwencji ludzie planujący założenie gospodarstwa domowego poszukują nieruchomości właśnie na obrzeżach miast, gdzie ostateczne ceny domów oraz mieszkań są zdecydowanie tańsze. Czy tak jest w rzeczywistości?

I faktycznie, porównując oferty dostępne w serwisie https://gethome.pl/ widać wyraźną różnicę. Przyszli właścicieli nieruchomości mogą otrzymać większy metraż po znacznie atrakcyjniejszej cenie! 

To właśnie potrzeba indywidualnych rozwiązań jest kolejnym aspektem determinującym opisywany proces suburbanizacji. Do dyspozycji mieszkańców oddaje się większą przestrzeń, a jednocześnie pole do osobistych modyfikacji. Z tym najczęściej wiąże się inny atut, czyli tryb funkcjonowania – miejsca dżungla może bowiem utrudnić lub całkowicie wyeliminować spokojne oraz zrównoważone warunki do życia. Jest to szczególnie istotne w przypadku rodzin z dziećmi.

Finalnym aspektem, o którym warto wspomnieć, jest coraz mocniej rozbudowana infrastruktura. Posiadanie, a co najważniejsze utrzymanie samochodu nie stanowi już dzisiaj wyzwania, a poszerzona sieć połączeń komunikacyjnych umożliwia pełną mobilność, nawet bez użycia samego pojazdu. 

Suburbanizacja Łodzi

Niezwykle interesujące dane na temat krajowych, ale przede wszystkim łódzkich skłonności zostały zebrane w opracowaniu Rządowej Rady Ludnościowej – materiałów z III Kongresu Demograficznego.

Jak czytamy w rozdziale o prawidłowościach i nieprawidłowościach rozwoju stref podmiejskich na terenie państwa, Łódź jest przykładem typowego procesu suburbanizacji. Przedstawiona struktura zarejestrowanych napływów wykazuje jednocześnie wyraźny charakter ruchu z miasta do jego strefy podmiejskiej. Inne modele uwzględniają również dynamikę wewnątrz strefy zewnętrznej, z tego samego województwa oraz spoza wymienionego regionu.

Raport prezentuje jednocześnie dwie ważne kwestie – ogromnych dysproporcji kosztów stawek pomiędzy sąsiednimi regionami oraz widoczną wówczas atrakcyjność tytułowej miejscowości. Autor sekcji dotyczącej suburbanizacji w zarządzaniu rozwojem wskazuje bowiem na średnią cenę ofertową działek budowlanych w maju 20222 roku. Stawka za metr kwadratowy w Warszawie wynosiła 692 złote, ale w Łodzi już 288 złotych. Jest to zatem kolejny powód do regularnego przeglądu publikowanych ofert:  https://gethome.pl/dzialki/lodz/.

Przytoczone sprawozdanie akcentuje jeszcze jedną zależność w kontekście aglomeracji łódzkiej. Procesowi spadku liczby mieszkańców w samej Łodzi oraz okolicznych miejscowościach asystuje równoczesny trend wzrostu lokatorów w sektorach wiejskich i miejsko- wiejskich.  

Zalety i wady suburbanizacji

Opisywane dzisiaj zjawisko prezentuje wiele zalet. Wspomniano już bowiem o mniejszym zatłoczeniu przedmieść, większej przestrzeni do eksploatacji i lepszej ekspozycji na oddziaływanie przyrody.

Do pozostałych atutów zalicza się również niższe koszty życia, poprawiającą się dostępność wszelkiego rodzaju szkół i placówek edukacyjnych, ale także rozbudowanych segmentów handlowych. Suburbanizacja sprzyja jednocześnie kreowaniu lokalnej wspólnoty oraz inicjatywom z tym związanym. Właśnie dlatego domy na obrzeżach miast wciąż cieszą się sporą popularnością.

Analiza ofert w serwisie Gethome prezentuje aż 180 pozycji: https://gethome.pl/domy/na-sprzedaz/lodz/. Statystyki regionu wyceniają średnią cenę domów czteropokojowych w Łodzi na wartość 784 291 złotych.

Jednak niekontrolowana suburbanizacja to także pewne zagrożenie, co pokazuje raport Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej – Krajowa Polityka Miejska. Jednym z punktów, które akcentują eksperci, jest osłabiona koordynacja i współpraca jednostek samorządowych. Chociaż ten aspekt nie sugeruje bezpośredniego problemu dla nowych inwestorów, w dłuższej perspektywie może oznaczać brak rozwoju danego obszaru.

Co więcej, atrakcyjna lokalizacja przyciąga również przedstawicieli biznesów oraz przedsiębiorców. Brak kontroli i monitoringu w tym kontekście może doprowadzić do systematycznej degradacji środowiska, a następnie pogorszenia jakości życia samych mieszkańców.

Eksperci sygnalizują również problem sporych kosztów obsługi infrastruktury technicznej, które osłabiają zasoby jednostek zarządzających. Wszystkie te aspekty mogą mieć wpływ na poziom egzystencji nowych mieszkańców w późniejszym okresie.