Zachowajmy czujność: Policja monitoruje pustostany i inne miejsca, które mogą być schronieniem dla bezdomnych

Policja przeprowadza kontrole miejsc takich jak pustostany oraz ogródki działkowe, które często są wykorzystywane jako tymczasowe schronienia przez osoby bezdomne. Każdy z nas ma możliwość udzielenia pomocy tym, którzy nie mają gdzie znaleźć schronienia przed mrozem poprzez zgłoszenie na numer alarmowy 112.

Chociaż zima jeszcze przed nami, to jesienne noce stają się coraz chłodniejsze, a to stanowi duże zagrożenie dla osób bezdomnych. Bezdomni nie zawsze zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą nocowanie w miejscach nienadających się do życia. Niskie temperatury mogą stanowić realne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i życia. Osoby te często są w stanie upojenia alkoholowego lub po prostu nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że nietrzeźwy człowiek traci ciepło szybciej. Możemy im pomóc informując o dostępnych schroniskach dla bezdomnych lub powiadomić odpowiednie służby, które specjalizują się w pracy z osobami bezdomnymi.

Policja prowadzi intensywne działania prewencyjne i pomocowe w miejscach, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Wzywają oni do czujności wszystkich, którzy mogą znać miejsca, w których bezdomni szukają schronienia – na klatkach schodowych, w pustostanach czy altankach działkowych. Zachęcamy do spojrzenia na otaczającą nas przestrzeń i zgłoszenia policji, jeśli zauważymy osobę bezdomną. Czasem przechodzimy obojętnie obok osób leżących na chodniku, trawniku, śpiących pod przystankiem autobusowym czy na ławce parkowej. Ważne jest, by nie skreślać ich szans na przetrwanie tylko dlatego, że sami doprowadzili się do stanu upojenia alkoholowego.

Intensywne działania służb sprawiają, że bezpieczeństwo osób w kryzysie bezdomności jest znacznie większe. Jednak każda pomoc jest cenna, więc nie bądźmy obojętni. Jeden telefon na numer 112 może uratować komuś życie. Możemy także skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – aplikacji z zakładką „osoba bezdomna i wymagająca pomocy”. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policję, dzięki czemu mogą szybko zareagować i dotrzeć do osób w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu i życiu.