Łódzka zbiórka pieniędzy na renowację cmentarzy

Już 28 października, w sobotę, rozpocznie się wielka łódzka zbiórka środków. W pierwszym dniu tej akcji, Stary Cmentarz będzie sprzątany przez uczniów szkolnych, ale to nie koniec ich działań – będą również zbierać datki.

Następnego dnia wolontariusze reprezentujący różne stowarzyszenia i organizacje, które promują wiedzę o historii i starają się chronić zabytki, będą uczestniczyć w kwestowaniu. Najistotniejszym jednak momentem tej akcji jest 1 listopada. Właśnie wtedy na trzech oddziałach najstarszego cmentarza w Łodzi – katolickim, ewangelickim i prawosławnym – obok siebie zbierać fundusze będą m.in. artyści, politycy, dziennikarze czy przewodnicy turystyczni. Całość tej akcji ma na celu ochronę zabytkowych nagrobków przed zapomnieniem oraz przywrócenie pamięci o łodzianach, którzy od XIX wieku współtworzyli wielokulturową tożsamość Łodzi.

TVP3 Łódź, jako jeden z organizatorów tej zbiórki, jak co roku 1 listopada będzie relacjonować całe wydarzenie. Nasze wiadomości na żywo będą dostępne o 11.30, 13.30, 14.30 i 17.00. Będziemy informować o przebiegu akcji, prowadzić rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz zachęcać do włączania się w kwestowanie. Przez ponad 28 lat istnienia tej akcji udało nam się zgromadzić niemal 2 miliony złotych i odnowić 209 pomników.