Łódzki Budżet Obywatelski 2024: Mieszkańcy zdecydowali, na co zostanie wydane 30 mln złotych

Przykładem zaangażowania mieszkańców Łodzi w kształtowanie swojego miasta jest należny im wpływ na realizację projektów poprzez głosowanie w ramach XI edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Ponad pół miliona głosów zostało oddanych na różnorodne inicjatywy, z których aż 245 będzie zrealizowanych. Wybrane projekty obejmują m.in. 54 inwestycje zlokalizowane na Bałutach.

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim Łódź 2024, mieszkańcy pokazali duże zainteresowanie tzw. „zielonymi” projektami. Rezultatem ich oddanych głosów będzie posadzenie nowych drzew i krzewów przy ulicach Julianowskiej i Piwnej, a także w parku im. Andrzeja Struga. Na ulicach 11 Listopada, Marysińskiej oraz Mackiewicza powstaną kwietne łąki, a lawenda zakwitnie w parku im. Stefana Żeromskiego. Dodatkowo, starodrzewie dostanie specjalną opiekę obejmującą przycinanie suchych gałęzi i stabilizację pni oraz korzeni. Podobne prace przeprowadzone zostaną w lasach Uroczysko Żabieniec nad zbiornikiem Pabianka oraz Las Okręglik, gdzie planowane są również dodatkowe nasadzenia.

Nie tylko przyroda skorzysta na wyborach łodzian. Górka Rogowska na Bałutach zyska nową atrakcję – wieżę widokową, z której będzie można podziwiać panoramę miasta. Przy parku im. Adama Mickiewicza odbędzie się renowacja altany i stworzenie wygodnego miejsca dla grillowania, z pojemnikami na gorące odpady. Dla mieszkańców Bałut powstanie strefa relaksu na Żubardziu z ławkami, koszami na śmieci i latarniami. Miejsce to z pewnością stanie się oazą spokoju i wytchnienia dla tych, którzy pragną odpocząć od miejskiego gwaru.

Zmiany dotkną także plac zabaw w parku im. Szarych Szeregów. Dzięki głosom mieszkańców stare urządzenia zostaną wymienione na nowe, a miejsce to stanie się bezpiecznym i przyjaznym przestrzenią do zabawy dla najmłodszych. Dodatkowo, park zyska specjalną ławkę dla młodych mam z miejscem do przewijania i karmienia niemowląt.

Mieszkańcy Łodzi pomyśleli też o osobach ceniących aktywność fizyczną. Na Radogoszczu boisko przy ulicy Jesionowej zostanie odnowione, a nowe trasy rowerowe powstaną wzdłuż ulicy Lutomierskiej oraz na skrzyżowaniu Obrońców Westerplatte i Boya-Żeleńskiego. W parkach na Bałutach zorganizowane będą gimnastyka dla seniorów i treningi quadballa – gry wzorowanej na przygodach Harry’ego Pottera.

Realizacja tych 245 projektów, które zostały wybrane przez mieszańców Łodzi podczas głosowania, pochłonie aż 30 milionów złotych.