Łódzki program in vitro zamyka działalność, dzięki wprowadzeniu 100% dofinansowania od rządu

Wraz z wprowadzeniem przez rząd programu, który w całości dofinansowuje procedurę in vitro dla par pragnących mieć dzieci, gmina Łódź nie ma już konieczności dalszego finansowego wsparcia tych działań. W ciągu poprzednich ośmiu lat miasto przeznaczyło ogromne środki na ten cel – łącznie osiem milionów złotych, co przekłada się na 530 nowonarodzonych dzieci, które zawdzięczają swoje istnienie temu wsparciu. Teraz, kiedy rząd przejął finansowanie, lokalny program dobiega końca.

Przez ostatnią dekadę, to właśnie Łódź zapewniała wsparcie dla starających się par, a szczególnie zaawansowany projekt miasta został powielony przez różne inne gminy w kraju – aż 18 ich dostosowało podobny model wsparcia. Z punktu widzenia organizatorów programu najważniejsza jest liczba 530 – tyle dzieci przyszło na świat dzięki procedurze in vitro, w tym 20 par bliźniaków. Jest to ogromna satysfakcja dla pomysłodawców i wielka radość dla rodziców.

Dwa cykle projektu (lata 2016-2020 oraz 2020-2024) przyczyniły się do pomocy dla setek par walczących z niepłodnością, co zaowocowało wysoką skutecznością programu – prawie 50%. Łódź odpowiedziała na rosnące zapotrzebowanie na wsparcie par borykających się z problemem niepłodności, przeznaczając na ten cel milion złotych rocznie.

Dofinansowanie do zabiegów in vitro w ramach łódzkiego programu wynosiło do 5000 złotych, co umożliwiło większej liczbie par zgromadzenie funduszy na skomplikowaną i wieloetapową procedurę. Wszyscy świeżo upieczeni rodzice otrzymywali również „Łódzki Bobas” – specjalną wyprawkę dla niemowląt, zawierającą między innymi ergonomiczne nosidełko.

Łódzki program stymulacji in vitro kończy swoją działalność. Władze miejskie osiągnęły swój cel – po latach starania udało im się przekonać rząd do wdrożenia pełnego dofinansowania dla procedury in vitro, dzięki czemu pary mogą teraz korzystać z tej szansy bez żadnych kosztów.