Łódzkie lotnisko docenione za dynamiczny wzrost ruchu pasażerskiego

W 2023 roku, Łódzki Port Lotniczy im. Władysława Reymonta został po raz drugi wyróżniony w prestiżowym rankingu ACI Europe, organizacji zrzeszającej europejskie porty lotnicze. To wyraźne uznanie dla 48-procentowego wzrostu ruchu pasażerskiego zanotowanego na tym lotnisku w sierpniu 2023 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku, czyli ostatnim roku przed rozpoczęciem pandemii.

Niezaprzeczalnym jest fakt, że pandemia wpłynęła na obniżenie ruchu pasażerskiego na europejskich lotniskach. W sierpniu 2023 roku była to różnica na poziomie -3,4% w stosunku do sierpnia 2019. Jednakże niektóre lotniska, włączając w to łódzkie, efektywnie odbudowały swoją działalność po przymusowym zamknięciu i obecnie mogą pochwalić się znacznie lepszymi statystykami.

Łódzki port lotniczy umieszczono na liście lotnisk regionalnych, które obsługują do pięciu milionów pasażerów rocznie. W sierpniu 2023 roku, wśród tych lotnisk największy wzrost ruchu odnotowały: Perugia we Włoszech (+203%), Kutaisi w Gruzji (+122%), Tirana (+108,5%), Samarkanda w Uzbekistanie (+99%), Zadar w Chorwacji (+91,4%) i Łódź (+48%).

W tym samym miesiącu z lotniska w Łodzi można było polecieć do wielu atrakcyjnych lokalizacji, takich jak: Alicante, Charleroi w Brukseli, Dublin, Luton i Stansted w Londynie, Bergamo w Mediolanie oraz Antalya, Burgas, Heraklion i Zante.

Już wcześniej w tym roku, łódzki port lotniczy został pochwalony za swoją zdolność do szybkiego odbudowania działalności po pandemii. W poprzednim rankingu ACI, Łódź została doceniona za 38-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego w pierwszym półroczu 2023 roku w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku.