MPK-Łódź w poszukiwaniu używanych tramwajów: kolejne zapytanie ofertowe

MPK-Łódź, główny przewoźnik w mieście, nie traci nadziei na zakup używanych tramwajów. Tym razem firma skierowała zapytanie ofertowe do miasta Jena w Niemczech, chcąc nabyć 10 modeli dwukierunkowych tramwajów GT6M-ZR.

Zestawienie specyfikacji zamówienia ujawnia interesujące szczegóły dotyczące wymaganych pojazdów. Oczekuje się, że tramwaje będą typu GT6MZR. Wszystkie 10 wagonów ma być dwukierunkowych. Każdy z nich ma mieć długość 27,26 metrów i szerokość 2,3 metra. Masa jednego tramwaju powinna wynosić około 31 000 kilogramów, a maksymalny nacisk osi nie powinien przekraczać 10,5 ton. Rozstaw osi wynosi dokładnie 1000 milimetrów.

Kolejnym warunkiem jest dostawa tramwajów na Tramwajową w Łodzi. Planowany jest podział transportu na pięć grup po dwa tramwaje. Cztery z tych pojazdów mają zostać dostarczone jeszcze przed końcem bieżącego roku. Oferty można składać najpóźniej do 6 września, a decyzję o wyborze dostawcy podejmie cena – to jest jedyny kryterium wyboru.

Jena jest znana z faktu, że zakupiła łącznie 33 tramwaje GT6M-ZR pomiędzy latami 1995-2003 od różnych firm: AEG (10 sztuk), ADtranz (9 sztuk) i Bomardier (14 sztuk). Teraz jednak miasto Jena decyduje się na wycofanie części tych pojazdów ze względu na planowane dostawy nowych modeli – 24 Tramlinków Stadlera.

To nie jest pierwsza próba MPK-Łódź w zakupie używanych tramwajów w tym roku. Wcześniejsza oferta dotyczyła nabycia 10 tramwajów z Augsburga, ale przetarg został unieważniony z powodów formalnych.