Od przyszłego roku wzrosty cen prądu, biletów komunikacji, czynszów komunalnych i innych opłat

Mieszkańcy Łodzi będą musieli nastawić się na znaczne podwyżki niemal wszystkich miejskich opłat. Urzędnicy zaznaczają, że od przyszłego roku wzrosną m.in. ceny czynszów komunalnych, biletów miejskiej komunikacji, opłat żłobkowych i innych usług. Urząd Miasta Łódź zaznacza, że musieli w ten sposób zareagować na wprowadzenie „Polskiego Ładu” przez rządzących państwem.

Ciężki rok dla miasta Łódź

Na temat planowanych podwyżek od 2022 roku wypowiedział się wiceprezydent miasta. Zaznacza, że podwyżki związane są z postępowaniem polskiego rządu. Jak mówi, następny rok będzie dla miasta Łódź jednym z najcięższych, od czasów większych przemian gospodarczych. Mieszkańcy będą musieli pogodzić się z podwyżkami o około 30%. Mowa tutaj o podwyżkach za bilety komunikacji miejskiej, czynsze komunalne, bilety do muzeów i teatrów, czy też za żłobki miejskie.

Wprowadzenie „Polskiego Ładu” w całej Polsce jest uznawane za niezbyt korzystne dla poszczególnych gmin. Miasto Łódź z tego powodu utraci około 300 milionów złotych, które tak naprawdę mogłyby zostać wykorzystane na miejskie inwestycje.

Coraz większe koszty utrzymania miasta i miejskich instytucji

W niektórych miastach w kontekście poszczególnych usług dochodzi czasami do obniżek cen. Tak jak miało to miejsce m.in. w przypadku biletów lotniczych ze Szczecina do Warszawy. Jednak w zdecydowanej większości cała Polska boryka się ostatnio jedynie z podwyżkami.

Wpływ na zwiększenie cen z pewnością ma szalejąca w cały kraju inflacja, słabnący złoty oraz coraz większe koszta za paliwo, prąd, czy też po prostu wynagrodzenie dla pracowników. Pracownicy chcą zarabiać coraz więcej, ponieważ widzą, jak wszystko zaczyna drożeć. A to z powodu sprawia, że cena za usługi również wzrasta. Stąd też wykonawcy teatralni potrafią inkasować od kilkunastu do kilkudziesięciu procent więcej pieniędzy, niż rok wcześniej.

Podniesiona została również płaca minimalna. Mimo wszystko pracownicy miejskich instytucji zabiegają o podwyżki płac. Miasto musi reagować na wszystkie impulsy z zewnątrz i również brać pod uwagę trudną sytuację pracowników. W tym wszystkim trzeba również pamiętać, aby rozsądnie gospodarować pieniędzmi.

Warto dodać, że opłaty i podwyżki będą wprowadzane w oddzielnych okresach. Przykładowo najpierw mogą zostać podniesione opłaty za żłobki, za miesiąc zwiększone zostaną opłaty za komunikację miejską, a w późniejszym czasie wzrośnie opłata za bilety teatralne. Są to oczywiście jedynie przykładowe terminy, chodzi jedynie o zobrazowanie procesu, w ramach którego dojdzie do wprowadzania podwyżek i zwiększania opłat przez miasto.