Odnowa terenów dawnego przewoźnika. Zajezdnia MPK przechodzi modernizację

Siedziba Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej, nieczynna od 2012 roku, położona w podmiejskiej bazie, jest na skraju transformacji. Prace remontowe mają rozpocząć się wkrótce, zamieniając dawny obszar zajezdni na nowoczesną siedzibę Zakładu Techniki Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK). W ramach zmian, MPK planuje przenieść swoje zaplecze remontowe z ul. Tramwajowej, która znajduje się bliżej centrum miasta, do nowej lokalizacji w Helenówku.

Chociaż MPK zdecydowało się kilka lat temu zrezygnować z prowadzenia zajezdni na ul. Tramwajowej, postanowiło utworzyć tam warsztaty. Te warsztaty służyły do napraw i intensywnej modernizacji taboru MPK, a także realizowały zadania na rzecz innych operatorów z różnych miast. Teraz ten obszar jest przeznaczony do przecięcia przez nową trasę tramwajową, łączącą dworzec Łódź Fabryczna z al. Kopcińskiego. Początkowo zakładano, że teren opuszczony przez MPK zostanie przeznaczony do działalności usługowej, ale teraz plany te uległy zmianie.

Podczas sesji Rady Miasta Łodzi w sierpniu, podjęto decyzję o stworzeniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. W ramach nowego planu, teren ten ma zostać włączony do tzw. Nowego Centrum Łodzi, które rozciąga się od ul. Kilińskiego do al. Kopcińskiego.

Zdaniem dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, przygotowanie nowego planu ma na celu zwiększenie różnorodności funkcji obszaru, tak aby mógł on być wykorzystany najbardziej efektywnie, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Dodała też, że różnorodność funkcji jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania procesów miastotwórczych. Właśnie to ma zakładać nowy plan zagospodarowania.