Odzyskane dzieła sztuki o wartości 8 milionów złotych po kradzieży w Łodzi

Policja odzyskała skradzione z łódzkiego mieszkania dzieła sztuki, w tym obrazy takich mistrzów pędzla jak Kossak, Malczewski, Wyczółkowski czy Ajdukiewicz. Oszacowana wartość utraconych dóbr wynosiła około 8 milionów złotych. Złodzieje oraz osoba podejrzana o paserstwo trafiły do aresztu.

Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, komisarz Aneta Sobieraj, poinformowała w czwartek o skradzionych z domu w dzielnicy Górna cennych obiektach artystycznych. Oprócz obrazów renomowanych polskich i zagranicznych artystów, złodzieje przywłaszczyli sobie także zabytkowe monety o różnych nominałach i inne wartościowe kolekcje. Straty właściciela wyniosły około 8 milionów złotych.

Sprawcy zostali namierzeni i aresztowani pod koniec lipca. W ręce prawa wpadł 31-letni mężczyzna oraz jego dwaj wspólnicy w wieku 33 i 42 lat, wszyscy mieszkańcy Łodzi. Spośród nich tylko 33-latek nie miał na swoim koncie wcześniejszych przewinień prawnych. Pozostali dwaj byli już znani służbom policyjnym z poprzednich czynów przestępczych. Oskarżeni o kradzież z włamaniem mogą otrzymać surowe kary. 31-latkowi grozi nawet 15 lat pozbawienia wolności, a jego wspólnikom – do 10 lat więzienia.

Ukradzione arcydzieła zostały odnalezione na prywatnej posesji w osiedlu Złotno. W garażu znaleziono łącznie 70 obrazów, siedem rzeźb, świeczniki, ramy od obrazów i inne drobiazgi pochodzące z włamania. Ponadto policja znalazła tam 23 gramy marihuany. Drogocenne dzieła zostały zabezpieczone dzięki współpracy z inspektorem ochrony zabytków.

Za przechowywanie skradzionych przedmiotów odpowiadał 40-letni łodzianin, który został zatrzymany pod zarzutem paserstwa umyślnego. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na okres trzech miesięcy.