Komplikacje dla podróżnych podczas przekształcania stacji kolejowej Łódź Kaliska

Rozpoczęto przebudowę stacji PKP Łódź Kaliska, co skutkuje pewnymi niedogodnościami dla podróżnych. Prace obejmują stopniowe niszczenie istniejących struktur stacji, a choć dostęp do głównej hali jest na razie możliwy, już teraz widoczny jest kontener tymczasowy.

Według informacji przekazanych przez PKP, nowy dworzec będzie miał prostą formę architektoniczną z fasadą przeszkloną od strony placu przydworcowego i parkingu. Wykończenie elewacji planowane jest za pomocą oksydowanej miedzi. W centralnej części dachu budynku ma zostać zamontowany nowoczesny świetlik, który ma na celu zapewnienie odpowiedniego oświetlenia wewnątrz budynku. Design wnętrza ma odzwierciedlać estetykę zewnętrzną budynku.

Parter nowo wybudowanego obiektu zostanie przygotowany z myślą o podróżnych. Wśród zaplanowanych udogodnień znajdować się będą kasy biletowe, poczekalnia z miejscem dla najmłodszych, jak również różne punkty handlowe. Piętro budynku zostanie natomiast przeznaczone na biura różnych spółek kolejowych.

PKP planuje również wprowadzenie zmian w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. Zamierza stworzyć nowoczesny plac przydworcowy, który będzie służył jako centrum komunikacyjne, przystosowane do ruchu samochodów (z dostępnymi stanowiskami do ładowania pojazdów elektrycznych), autobusów oraz rowerów, z dużym zadaszeniem na rowery. Dodatkowo, za budynkiem ma powstać parking dla podróżnych.

Prace modernizacyjne prowadzone przez firmę SKB LDR z Warszawy kosztować mają 56,5 miliona złotych i mają zakończyć się w pierwszej połowie 2025 roku. Podczas całego okresu przebudowy podróżni muszą być świadomi możliwych utrudnień. Obsługa klientów będzie odbywać się tymczasowo w kontenerze, a jedno z biur kasowych zostało już zamknięte do odwołania. Niemniej jednak, warto zaznaczyć, że nie będą naliczane dodatkowe opłaty za wydanie biletu w pociągu podczas korzystania z tej stacji.