Oficjalna zgoda na rozbudowę ekspresowej trasy S8 ułatwi podróż do stolicy

Pierwsze kroki w kierunku rozszerzenia ekspresowej trasy S8 zostały właśnie podjęte, jak potwierdziła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisując umowę na wykonanie studium technicznego. Docelowo droga ta ma zintegrować węzeł Łódź Południe z węzłem Kozenin, tworząc ciągłą linię między Łodzią a Tomaszowem Mazowieckim na trasie S8.

Planowane przedłużenie to faktycznie integracja dwóch istniejących fragmentów S8, które aktualnie nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Ta inwestycja nie tylko uprości komunikację między Łodzią a Tomaszowem, ale też usprawni podróż do Warszawy. Obecnie, jeżeli chce się dotrzeć do stolicy drogą S8, na przykład z Wrocławia, kierowcy muszą skierować się na autostradę A1, przejechać do węzła Łódź Północ, a następnie kontynuować podróż obciążoną ruchem autostradą A2. Nowy odcinek drogi S8 wyeliminuje tę konieczność, co uczyni dojazd do Warszawy prostszym i jednocześnie zmniejszy natężenie ruchu na A2.

Nowy odcinek S8 ma być zaprojektowany zgodnie z najwyższymi standardami, jak zapewnia GDDKiA. Połączenie między węzłami Łódź Południe i Kozenin będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Planowany do wybudowania odcinek będzie miał blisko 60 kilometrów długości. Firma Transprojekt z Gdańska zajmie się przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, za co otrzyma prawie 40 milionów złotych. Pierwsze pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji mają zostać uzyskane w 2025 roku. Dopiero po ich uzyskaniu będzie możliwe przeprowadzenie przetargu na projekt trasy i jej budowę.