Orientarium Zoo Łódź bierze udział w inicjatywie "Różowa Skrzyneczka" – gdzie jeszcze można je znaleźć?

Zoo Orientarium w Łodzi postanowiło aktywnie wesprzeć kampanię „Różowa Skrzyneczka”. Wszystkie damskie toalety na terenie tego ogrodu zoologicznego zostały wyposażone w specjalne skrzyneczki, które zawierają niezbędne produkty higieniczne.

Skrzyneczki z różowym kolorem są pełne produktów do higieny intymnej. Mogą z nich korzystać kobiety – bezpłatnie, anonimowo i bez żadnych formalności. Wiele innych miejsc w Łodzi również przystąpiło do tej inicjatywy, między innymi muzea, instytucje medyczne i szkoły.

W łódzkich placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej znajduje się 20 różowych skrzyneczek. Są one dostępne tam, gdzie mieszkańcy zgłaszają się po pomoc, czyli w Punktach Pracy Socjalnej, które są zlokalizowane na ulicach: Dąbrowskiego 33, 10 Lutego 7/9, Marynarskiej 37, Olimpijskiej 7, Paderewskiego 47, Rybnej 18, Sacharowa 21a, Senatorskiej 4, Sprinterów 11, Tokarzewskiego 53, Tuwima 35, Wielkopolskiej 53 i Zbocze 2a, ale także na al. Piłsudskiego 154 oraz w Wydziale Przeciwdziałania Przemocy Domowej na ul. Tramwajowej 21.

Możemy też znaleźć je w siedzibach wszystkich trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej: na ul. Będzińskiej 5, ul. Grota-Roweckiego 30 i ul. Kutrzeby 16 oraz w głównej siedzibie MOPS na ul. Kilińskiego 102/102a. Zawartość skrzyneczek jest regularnie uzupełniana.

Od roku 2021 różowe skrzyneczki są dostępne dla pacjentek Miejskich Centrów Medycznych. Umieszczone są one w przychodniach posiadających poradnie ginekologiczne. Lista lokalizacji zawiera różne części miasta – Bałuty, Górna, Polesie, Widzew i Jonscher – a także Centrum Medyczne im. Rydygiera i Urząd Miasta Łodzi na ul. Piotrkowskiej 110.

Również blisko 170 łódzkich instytucji edukacyjnych, w tym wszystkie szkoły podstawowe, dołączyło do walki przeciwko ubóstwu menstruacyjnemu poprzez udostępnianie „Różowych skrzyneczek”. Skrzyneczki te zostały zakupione m.in. za środki przekazane przez UNICEF. Dziewczęta mogą znaleźć w nich wszystko, czego potrzebują, a zawartość skrzyneczek jest regularnie uzupełniana. W razie nagłej potrzeby mogą one również zwrócić się o pomoc do pedagoga szkolnego lub pielęgniarki. Specjaliści pracujący w szkołach dysponują produktami higieny osobistej i dyskretnie udzielają wsparcia dziewczętom podczas menstruacji.