Parada Wolności: Święto muzyki elektronicznej powraca na ulice Łodzi

26 sierpnia bieżącego roku, tradycyjna trasa Parady Wolności wiedzie ponownie przez ulicę Piotrkowską. Jest to jedno z niewielkich w Polsce i drugie pod względem skali wydarzenie tego typu na kontynencie europejskim. W edycji tego roku, wystąpią najbardziej innowacyjne projekty elektroniczne z całego kraju. Organizatorzy parady zapowiedzieli, że ich celem jest ukazanie różnorodności polskiej sceny muzycznej. W planach jest również afterparty w klubie „Wytwórnia”.

W ostatnich latach XX wieku, łódzka Parada Wolności zyskała status legendarnego wydarzenia na mapie polskiej sceny muzycznej. Festiwal poświęcony muzyce elektronicznej, który łączony był z paradą uliczną, organizowano w Łodzi w latach 1997–2002. Wówczas, dziesiątki tysięcy ludzi tańczyło na ulicach miasta w rytm techno. Po dwudziestu latach przerwy, w 2022 roku, Parada Wolności powróciła do Łodzi. Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych, tysiące osób ponownie cieszyły się tańcem w rytm muzyki elektronicznej.

Rafał Baran, jeden z pomysłodawców Parady Wolności, zapowiada, że tegoroczny cel to zaproszenie młodych klubów i kolektywów. – W ubiegłym roku mogliśmy podziwiać wiele inicjatyw i grup, które mają swoje korzenie w czasach przełomu wieków. W tym roku naszym priorytetem było zaproszenie młodszych graczy na scenę. Chcemy ukazać całe spektrum polskiej sceny elektronicznej – mówi Rafał Baran.