Planowane poszerzenie autostrady A2 między Łodzią a Warszawą

Trasa autostradowa A2, łącząca Łódź z Warszawą, ma zostać rozbudowana o dodatkowy, trzeci pas. Tę decyzję podjęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), która ostatnio zatwierdziła umowę na przeprowadzenie projektu poszerzenia tej prawie 90-kilometrowej drogi. Przewidywany koszt tego przedsięwzięcia wynosi około 25 milionów złotych.

Autostrada łącząca stolicę Polski z Łodzią to jedna z najchętniej wybieranych tras przez kierowców w naszym kraju. Szacuje się, że korzysta z niej nawet do 100 tysięcy samochodów codziennie. Jednak wystarczy jedno niewielkie zdarzenie drogowe czy awaria pojazdu, która paraliżuje ruch na jednym z pasów, by doszło do długotrwałych korków. Właśnie dlatego zarządcy tej trasy planują jej rozbudowę o dodatkowy pas ruchu, co powinno poprawić jej przepustowość. Umowa na zaprojektowanie takiej rozbudowy została podpisana niedawno.

Projektem rozbudowy autostrady zajmie się jedna z firm projektowych z Warszawy. Jej zadaniem będzie przygotowanie pełnej dokumentacji oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń w ciągu najbliższych 18 miesięcy. W czasie całego procesu budowy przejezdność trasy ma być zachowana – zarówno w kierunku Warszawy, jak i w stronę Poznania będą dostępne co najmniej dwa pasy ruchu.

Poszerzenie autostrady A2 ma przyczynić się do płynniejszego przepływu samochodów między Warszawą a Łodzią. Dodatkowe pasy mają powstać na miejscu obecnego pasa rozdziału, który już w momencie budowy autostrady ponad dekadę temu został zaprojektowany tak, aby umożliwić ewentualną rozbudowę trasy w przyszłości.