Podsumowanie działań Policji na drogach w województwie łódzkim podczas ferii zimowych

Podczas ostatnich ferii zimowych, funkcjonariusze Policji przeprowadzili łącznie blisko 40 tysięcy kontroli drogowych. Wśród nich znalazło się 828 inspekcji autobusów przewożących młodzież i dzieci na zimowy odpoczynek, z których pięć zakończono decyzją o zakazie dalszej jazdy. Dodatkowo, badano zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u 62 481 kierowców, co skutkowało wykryciem 442 nietrzeźwych.

Zakończone ferie zimowe skłoniły policjantów ruchu drogowego do podsumowania stanu bezpieczeństwa na drogach naszego regionu. Tegoroczny sezon zimowego wypoczynku, jak zwykle, wiązał się dla funkcjonariuszy z intensyfikacją pracy mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym. Średnio dziennie przeprowadzano 885 kontroli skierowanych do wszystkich użytkowników dróg, co dało finalny wynik 39 859 kontroli przeprowadzonych w czasie trwania ferii zimowych. Policjanci każdego dnia zwalczali jedno z głównych zagrożeń na drodze, czyli przekroczenie dozwolonej prędkości. Ujawniono 14 215 takich wykroczeń, w tym 172 przypadki przekroczenia o 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 8 324 na obszarach przejść dla pieszych. Kierowcy 230 razy naruszyli zasady pierwszeństwa przejazdu, a w 208 przypadkach korzystali z telefonu komórkowego podczas jazdy. Policja zauważyła także, że aż 1 823 kierowców nie zapięło pasów bezpieczeństwa, a w 14 przypadkach transportowano najmłodszych pasażerów bez odpowiedniego fotelika.

W ramach akcji „Bezpieczne ferie” policjanci zatrzymali 419 praw jazdy i 2 763 dowody rejestracyjne. Dzięki przeprowadzanym kontrolom udało się wyeliminować z ruchu drogowego pojazdy i kierowców stwarzających realne zagrożenie na drodze.

Mimo wzmożonej obecności policji na drogach województwa łódzkiego podczas ferii, doszło do aż 210 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 21 osób, a 249 zostało rannych. W trakcie działań akcji „Bezpieczne ferie”, funkcjonariusze byli również obecni w szkołach, na półkoloniach i innych spotkaniach, gdzie prowadzili rozmowy i praktyczne zajęcia dotyczące bezpiecznego korzystania z dróg. Choć ferie dobiegły końca, policja nadal apeluje o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz noszenie elementów odblaskowych po zmroku.