Poranna wędrówka między kwitnącymi geofitami w Ogrodzie Botanicznym

W nadchodzącą niedzielę, 14 kwietnia, uczestnicy będą mieli okazję dołączyć do spaceru w Ogrodzie Botanicznym. Spacer będzie poświęcony prezentacji geofitów – unikalnych roślin, które charakteryzują się tym, że najpierw rozkwitają, a dopiero po tym procesie rozwijają swoje liście. Specjaliści z dziedziny botaniki wyjaśnią dlaczego te organizmy wybrały tak niekonwencjonalny sposób na przetrwanie.

Geofity to rośliny, które przez zimę ukryte są pod powierzchnią ziemi, przybierając formę bulw, cebul lub kłączy. Z chwilą nadejścia pierwszych promieni ciepła, powstają ich kwiaty o intensywnych barwach i atrakcyjnym dla zapylających owadów aromacie nektaru. Większość z nich wpierw zakwita, a następnie rozwija swoje liście, co ma na celu jak najszybsze przyciągnięcie zapylaczy.

Podczas słonecznych dni w marcu i kwietniu możemy podziwiać różnorodne geofity, takie jak błękitne cebulice i przylaszczki, żółte ranniki, złoćce, ziarnopłony, zawilce żółte i podbiały, białe zawilce gajowe, zdrojówki, szczawiki i czosnki niedźwiedzie oraz miodunki i kokorycze o barwie różowo-fioletowej.

Spacer o temacie „Zdążyć przed liśćmi, czyli życie geofitów” rozpocznie się o godzinie 11:00. Miejsce zbiórki to kasa Ogrodu Botanicznego od strony ulicy Retkińskiej 41. Cena biletu normalnego wynosi 14 zł, a ulgowy jest w cenie 7 zł.