Postęp prac renowacyjnych w historycznych budynkach fabryk w pobliżu pasażu Schillera

W trakcie są prace renowacyjne zabytkowych obiektów przemysłowych położonych w bliskim sąsiedztwie pasażu Schillera. Szereg zmian zachodzi aktualnie w budynkach mieszczących się przy ulicy Sienkiewicza pod numerami 61a i 63, które stopniowo zyskują swój ostateczny wygląd.

Na terenie fabryki, której adres to ul. Sienkiewicza 61a, ukończono już malowanie elewacji od strony północnej i odświeżono wszystkie pomieszczenia na trzech piętrach. Zainstalowano okna razem z parapetami, a także zakończono prace nad kształtowaniem nowych stopni w dwóch klatkach schodowych. Blaszane wykończenie dachu jest gotowe w 80 procentach. W łazienkach i pomieszczeniach socjalnych ułożono płytki na ścianach i podłogach. Nadal jednak trwają prace dotyczące fasady wieży oraz zwieńczenia przejazdu bramowego. Montaż instalacji sanitarnych, elektrycznych i systemu alarmowego również jest na etapie końcowym.

Jeśli chodzi o sąsiedni obiekt pod adresem ul. Sienkiewicza 63, tam ukończono już prace związane z montażem dachu. Aktualnie trwa izolacja fundamentów oraz budowa schodów zewnętrznych. Przy ul. Piotrkowskiej pracuje się nad instalacją kanalizacji deszczowej. W środku budynku można natknąć się na ekipy budowlane, które pracują w piwnicy nad tzw. szachtami instalacyjnymi i w szybie windowym. Dodatkowo prowadzone są prace związane ze wzmocnieniem ścian działowych na drugim i trzecim piętrze.

W wyniku renowacji, na parterze budynku przy ul. Sienkiewicza 61a otwarte zostaną dwa lokale usługowe, a wyższe kondygnacje zajmą biura magistratu. Fabryka pod numerem 63 zamieni się w biura, lokale usługowe i pracownie artystyczne. Planowany jest również skwer z placem zabaw dla dzieci, niewielkim amfiteatrem i tarasem restauracji. Podobnie jak to ma miejsce przy innych łódzkich inwestycjach, podwórze obiektu będzie obsadzone zielenią – pojawią się graby, klony, kwiaty, krzewy i trawy ozdobne a także nowe ławki, siedziska, stojaki na rowery i latarnie maja stanąć do dyspozycji mieszkańców.