Powstanie tunel kolejowy o długości 4 km w Łodzi

Na terenie Łodzi w końcu powstanie nowy tunel kolejowy. Będzie miał długość czterech kilometrów. Dzięki niemu znacznie zostanie ułatwiony dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja ma ruszyć już w 2023 roku.

Nowy tunel kolejowy w Łodzi

Powstanie nowego tunelu kolejowego na terenie Łodzi znacząco przyspieszy transport do Wrocławia i Poznania. Dzięki niemu mają one dojeżdżać w odrobinę ponad godzinę. Z kolei z miasta Łódź do Warszawy podróż ma wynosić około 45 minut.

Za inwestycję odpowiada spółka Centralny Port Komunikacyjny. Pod koniec listopada zawarto specjalny kontrakt na projekt cztero kilometrowego tunelu kolejowego. Dzięki temu w końcu rozpoczną się pracę nad inwestycjami, które ma zaplanowane CPK.

Umowa na wykonanie tunelu kolejowego

Kontrakt na wykonanie tunelu kolejowego jest już gotowy. Inwestycja będzie opiewać na łączną kwotę 60 milionów złotych. W ramach umowy wykonany zostanie projekt budowlany, a także wszelkie niezbędne opracowania. Oprócz tego pozyskane zostaną decyzję administracyjne dla linii kolejowej oraz dla tunelu, a także dla towarzyszącej infrastruktury.

Prace nad tunelem mają rozpocząć się już w 2023 roku. Początkowo odbywać będą się prace podziemne na dworcu Łódź Fabryczna. To właśnie na tym przystanku będą stacjonować i zatrzymywać się pociągi szybkiego ruchu. Dodajmy, że sam cztero kilometrowy tunel będzie służył głównie dla pociągów dalekobieżnych oraz dla kolei rozwijających duże prędkości. Jak zaznaczają osoby odpowiedzialne za inwestycję nowego tunelu kolejowego, będzie on bardzo ważnym punktem w ramach tzw. szprychy nr 9, dzięki czemu miasto będzie skomunikowane z kolejami dużych prędkości.