Przemiana przestrzeni pofabrycznej w centrum Łodzi

Centrum Łodzi przechodzi dynamiczną transformację, a jego serce bije coraz szybciej przy ulicach Sienkiewicza i Piotrkowskiej. W ramach procesu rewitalizacji odnawiane są budynki o adresach Sienkiewicza 61a, 63 oraz kamienica mieszcząca się przy Piotrkowskiej 118. Projekt przewiduje również stworzenie nowego pasażu łączącego te ulice, który wytyczy ścieżkę aż do ulicy Nawrot i tętniącego życiem pasażu Schillera.

Rewitalizowany obiekt na Sienkiewicza 61a, datowany na początek XX wieku, zyskał nowe życie poprzez podniesienie poddasza oraz dobudowę dodatkowych pomieszczeń. W rezultacie, powierzchnia użytkowa tego miejsca zostanie znacząco powiększona. Planowane jest utworzenie biur oraz pięciu lokali usługowych, w tym jednego gastronomicznego. Zewnętrzna część budynku zostanie ozdobiona zielonymi ścianami i tarasem. Piąte piętro z kawiarnią i tarasem widokowym będzie dostępne dzięki windzie, która połączy ten poziom z pasażem. Dla najmłodszych przewidziano miejsce zabaw na parterze.

Aktualnie trwają prace demontażowe stropów oraz budowa nowej konstrukcji od parteru aż po dach. W efekcie tych działań budynek przy ul. Sienkiewicza 61a zostanie połączony z południowym skrzydłem sąsiedniego budynku pod adresem Sienkiewicza 63, tworząc jednolity kompleks.

Budynki przy ul. Sienkiewicza sąsiadują z siedmioma innymi obiektami przy Piotrkowskiej 118, które również są objęte programem rewitalizacji. Jak informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, plany obejmują reorganizację podwórka w przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców, z uwzględnieniem istniejących tam od lat drzew jak klon srebrzysty i zwyczajny, brzoza brodawkowata oraz lipa drobnolistna.

Remont kamienicy o wartości 29 mln zł powinien zakończyć się jeszcze w tym roku, a następnie za kwotę 117 mln zł zostaną odrestaurowane obiekty pofabryczne.