Przyspieszone leczenie kardiologiczne dla pacjentów z Łódzkiego dzięki nowemu rozwiązaniu Krajowej Sieci Kardiologicznej

Pacjenci chorujący na schorzenia układu krążenia z terenu województwa łódzkiego mogą liczyć na przyspieszenie procesu leczenia kardiologicznego. W wyniku prowadzenia pilotażu nowatorskiej metody Krajowej Sieci Kardiologicznej w tym regionie, istnieje możliwość szybszego dostępu do specjalistycznej opieki medycznej.

Do schorzeń układu krążenia zalicza się głównie choroby serca i naczyń krwionośnych, które są najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce. Ich ofiarami pada prawie dwukrotnie więcej osób niż w przypadku notorycznie kojarzonych ze śmiertelnością nowotworów złośliwych.

Profesor Jarosław Drożdż, będący na czele II Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, podkreśla groźność tych chorób. Twierdzi on, że są one głównym zabójcą ludzi obecnie i nie ma innego, który by był groźniejszy. Jednakże, zdaniem profesora Drożdża, należy również pamiętać, że schorzenia kardiologiczne to nie tylko problemy serca. Mogą one dotknąć także inne organy ciała, gdy niewydolny układ krążenia nie jest w stanie dostarczyć im odpowiedniej ilości tlenu oraz składników odżywczych. – Każdy narząd może ulec procesowi chorobowemu, jeśli tętnice są zaatakowane przez zmiany miażdżycowe – tłumaczy.

Zarówno choroby układu krążenia jak i ich leczenie stanowią duże obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. W ramach dążenia do optymalizacji procesu leczenia oraz redukcji liczby zgonów spowodowanych tymi schorzeniami, Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza w bieżącym roku na terenie województwa łódzkiego pilotaż programu Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Propozycje wprowadzane przez Krajową Sieć Kardiologiczną są skierowane do pacjentów z nowo zdiagnozowanymi czterema chorobami kardiologicznymi: nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i przewodzenia oraz wadami zastawkowymi serca. Te nowe rozwiązania są dostępne zarówno dla pacjentów już korzystających z usług specjalistów, jak i dla tych, którzy zostali dopiero skierowani przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).