Renesans punk rocka w Łodzi: Odrodzenie festiwalu Punk Rock Estrada po czterdziestu latach

W Centrum Edukacji Kulturowej Miejskiej Strefy Kultury: Żubardź, znajdującym się pod łódzkim adresem ul. Żubardzka 3, odbędzie się 8 grudnia piątkowy przegląd punkrockowych zespołów młodego pokolenia z całego kraju.

Historia z żubardzkim punkiem wraca po czterech dekadach, o czym z entuzjazmem informuje Mateusz Sidor, zarządca MSK: Żubardź – Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej. Festiwal Punk Rock Estrada zostaje bowiem wznowiony jako kontynuacja projektu „Oi! Oi! Oi! to punk z miasta Łodzi…”.

Festiwal rozpocznie się od przeglądu konkursowego, który rozpocznie się o godzinie 16. Na scenie zaprezentuje się sześć młodych grup punk rockowych: Colektyw, Czaha, Dysfunkcja, Nie Pamiętam, Reckless i Utopia. O godzinie 19 przewidziano ogłoszenie wyników przeglądu oraz koncert finałowy, a na scenie wystąpią: Kosa Śmierci, zwycięzca przeglądu, Supergrupa ’81 oraz finałowy punkt programu, zespół 19 Wiosen.

Pomysłodawcą Supergrupy ’81 jest gitarzysta Piotr Jełowicki. Zespół zrodził się z okazji koncertu promującego książkę poświęconą początkom łódzkiego punk rocka, który odbył się we wrześniu 2020 roku w klubie Wooltura. Po ponad rocznej przerwie zespół powrócił do pomysłu, regularnie grając koncerty i nagrywając materiał na płytę. Obecny skład to: Piotr „Bugs” Wawrzak, Piotr „Jeły” Jełowicki, Dariusz Jędrasiak i Leonard „Kuba” Jakubowski.

W latach 80-tych w Domu Kultury „Na Żubardzkiej” odbywał się przegląd łódzkich zespołów punk rockowych, zaplanowany jako cykliczne wydarzenie wspierające młode grupy. Niestety, plany te nie zostały zrealizowane… Dzisiaj muzycy i organizatorzy kulturalni, którzy pamiętają tamten czas, postanowili podjąć wyzwanie na nowo. Przygotowali więc drugą edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Punk Rockowych pod hasłem „Młodość niejedno ma imię”.