Zespolony bilet umożliwiający dostęp do NCKF i Muzeum Kinematografii w Łodzi – korzystna oferta dla miłośników kina

Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF) oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi oferują swoim gościom nową możliwość – zakup zespolonego biletu. Ten specjalny bilet uprawnia do zwiedzania dwóch niezwykłych ekspozycji: „Kino Polonia” oraz „Łódź Filmowa”. Te dwie wystawy można zobaczyć odpowiednio w NCKF, które mieści się w EC1 przy ulicy Targowej 1/3, oraz w Muzeum Kinematografii przy pl. Zwycięstwa 1.

Na ekspozycji „Kino Polonia”, która została otwarta dla publiczności na jesieni 2023 roku, zgromadzono ponad tysiąc filmów prezentowanych jednocześnie, tworząc największą i najbardziej kompleksową wystawę o polskim kinie. Więcej niż stuletnia historia kinematografii, od czasów pionierów jak Kazimierz Prószyński czy Aleksander Hertz, poprzez okres międzywojenny, czas socrealizmu, Polską Szkołę Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, aż po czasy współczesne reprezentowane przez takich twórców jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Paweł Pawlikowski, znalazła tu swoje odzwierciedlenie. Zwiedzanie ułatwia dostępny na miejscu audioprzewodnik z narracją Wiktora Zborowskiego.

W Muzeum Kinematografii w Łodzi można natomiast odwiedzić stałą ekspozycję „Łódź Filmowa”, która ukazuje transformację miasta z centrum rozrywek dla robotników przemysłu włókienniczego na przełomie XIX i XX wieku, w stolicę polskiego przemysłu filmowego po II wojnie światowej. Wystawa podzielona jest na dwie części: „Łódź filmowa – miasto atrakcji” oraz „Łódź filmowa – stolica filmu”. Pierwsza z nich szkicuje historię kinematografii od jej narodzin do czasu, kiedy stała się pełnoprawnym medium masowym. Druga część koncentruje się na okresie po 1945 roku, kiedy to Łódź stała się sercem polskiego kina, a jej ulice były tłem dla wielu znakomitych filmów.