Sienkiewicza: Gdzie niegdyś były ruiny, teraz powstają biura i pracownie artystyczne

Budynki, które kiedyś służyły jako fabryki przy ulicy Sienkiewicza 61A i 63, są obecnie poddawane gruntownemu remontowi. Prace te stanowią kolejny etap renowacji historycznych przestrzeni w Łodzi, które wcześniej objęły pasaż Schillera. Te dawniej zaniedbane budynki zyskują teraz nowe życie jako nowoczesne biura i artystyczne atelier.

Te dwa budynki są ważnym fragmentem przemysłowej historii Łodzi. Pod koniec XIX wieku, ulica Sienkiewicza była miejscem działalności przędzalni kamgarnu Kopela oraz fabryki pończoch Józefowicza. Obiekty te przechodziły liczne zmiany, zarówno właścicieli jak i przeznaczenia – w przeszłości przenosiły na swoje barki funkcje tak różnorodne jak tkalnia wyrobów wełnianych i bawełnianych czy fabryka knotów i sznurowadeł. Niestety, upływ czasu spowodował ich opuszczenie i zapadnięcie w ruinę. Dzięki obecnym pracom remontowym, te miejsca odzyskują swoje dawne znaczenie.

Prace przy budynku o numerze 61A są już zaawansowane – zakończono prace konstrukcyjne, zamontowano windy, a teraz robotnicy pracują nad instalacjami, które wszystkie zostaną wymienione na nowe. Trwają prace przy ścianach działowych i oknach, a korytarze i klatki schodowe mają już położone płytki i tynki. Z kolei w sąsiedniej fabryce postawiono już nowe stropy, szyb windowy i schody, a także wykonuje się więźbę dachową oraz remont ceglanych elewacji. W tej chwili trwa również montaż okien i instalacji elektrycznych.

Z założeń wynika, że po zakończeniu remontu na parterze budynku przy ul. Sienkiewicza 61A powstaną dwa lokale usługowe, a na wyższych piętrach miejsca na biura magistratu. Budynek pod numerem 63 pomieści dodatkowe biura, lokale usługowe oraz pracownie dla artystów. Planowane jest również stworzenie skweru z placem zabaw, małym amfiteatrem i tarasem restauracji. Cały teren będzie zielony – posadzone zostaną graby i klony oraz kwiaty, krzewy i trawy ozdobne. Dodatkowo pojawią się nowe ławki i siedziska, stojaki na rowery oraz latarnie.