Szpital Kopernika w Łodzi otrzymał nowoczesny sprzęt od Fundacji DKMS

Oddział Hematologii i Transplantologii Szpitala Kopernika w Łodzi stał się właścicielem zaawansowanego urządzenia służącego do pozyskiwania komórek macierzystych szpiku z krwi obwodowej. Nowy sprzęt, którego wartość wyniosła 358 tysięcy złotych, został zakupiony z funduszy otrzymanych od Fundacji DKMS.

Dr Mateusz Nowicki, kierownik Pracowni Aferez i Terapii Komórkowych oraz Banku Komórek Krwiotwórczych, podkreślił, że wsparcie finansowe od Fundacji DKMS przyszło w momencie intensywnego rozwoju Oddziału. Dzięki darowiźnie, oddział mógł nabyć separator komórkowy niezbędny do realizacji autologicznych oraz alogenicznych transplantacji. Wspominał także o prowadzonych przez nich terapiach komórkowych. To pierwszy raz, kiedy to oddział stał się beneficjentem programu wsparcia prowadzonego przez Fundację.

Leszek Lewandowski, przedstawiciel Fundacji DKMS, przypomniał o roli jaką pełni jego organizacja. Jest ona głównym ośrodkiem rejestrującym dawców szpiku w Polsce i od pięciu lat prowadzi dodatkowe programy wsparcia. Fundacja do tej pory pomogła około 30 klinikom, przekazując prawie 19 milionów złotych. Ich misja to nie tylko finansowanie sprzętu, ale także zapewnienie wsparcia psychologicznego dla pacjentów kwalifikujących się do transplantacji szpiku i wydawanie poradników dotyczących diety dla nich.

Magdalena Janus-Hibner, zastępca dyrektora Szpitala im. Kopernika, zapowiedziała również otwarcie nowego budynku hematologii na początku nadchodzącego roku. Nowy obiekt, o powierzchni dwóch poziomów, będzie mógł obsłużyć dwa razy więcej pacjentów niż obecnie, a liczba łóżek wyniesie 28.