Uważaj na oszustów wykorzystujących numery telefonów Policji czy banków! Poznaj technikę spoofingu

Oszuści coraz częściej podszywają się pod Policję bądź pracowników banku, wykorzystując do tego numery telefonów tych instytucji. Są one łatwo dostępne na stronach internetowych i mogą być używane przez przestępców w popularnym ostatnio oszustwie znaczącym jako spoofing. Bądź więc czujny, gdy podczas połączenia przychodzącego zobaczysz na swoim ekranie numer telefoniczny jednej z tych instytucji.

Spoofing, znany również jako fałszerstwo numeru dzwoniącego, to metoda służąca do wyłudzania pieniędzy lub danych o charakterze wrażliwym. Przestępcy korzystają tutaj z specjalnego oprogramowania, które pozwala na zmianę numeru telefonu lub nazwy dzwoniącego. W rezultacie, na ekranie odbierającej osoby pojawia się numer i nazwa instytucji, z jaką ofiara prawdopodobnie chciałaby rozmawiać. W ten sposób sprawca może manipulować wyświetlaniem dowolnego numeru telefonicznego.

Różnego rodzaju sztuczki socjotechniczne są stosowane przez oszustów w celu wprowadzenia ofiary w błąd i uzyskania dostępu do jej smartfona lub komputera, a co za tym idzie – do jej konta bankowego. Przestępcy często podają się za policjantów, pracowników banków czy urzędników różnych instytucji. W ten sposób naciskają na osobę, z którą rozmawiają, wywierając presję i wykorzystując autorytet podmiotów, które imituje oszust. Głównym celem takich działań jest wyłudzenie danych wrażliwych lub pieniędzy.

Warto pamiętać, że oszuści są bardzo sprytni i potrafią manipulować rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Nie dajmy się zmanipulować i zachowajmy ostrożność podczas rozmowy z nieznajomymi – niezależnie od tego, jaki numer wyświetla się na naszym telefonie. Nigdy nie powinniśmy udostępniać żadnych danych osobowych czy kodów autoryzacyjnych, nawet jeśli ktoś do nas dzwoni i twierdzi, że jest to konieczne.