Współpraca policjantów z różnych miast Polski zapewniła bezpieczeństwo podczas 70-tych piłkarskich derbów Łodzi

W niedzielne popołudnie, 18 lutego 2024 roku, na łódzkim stadionie imienia Władysława Króla o godzinie 17:30 rozpoczęło się spotkanie derbowe dwóch lokalnych drużyn piłkarskich – ŁKS-u Łódź i Widzewa Łódź. Ze względu na wcześniejsze doświadczenia w zabezpieczaniu spotkań tych drużyn, łódzcy policjanci byli świadomi wyzwania stojącego przed nimi. Kibice gości przemaszerowali na stadion, co wymagało od stróżów prawa odpowiedniego zorganizowania ruchu na trasie pochodu oraz zapobiegania konfrontacji pomiędzy dwoma grupami fanów.

Policjanci z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Łodzi czuwali nad bezpieczeństwem podczas meczu. Zostali oni wsparci przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Poznaniu i Radomiu. W działaniach porządkowych udział brali również stróże prawa na koniach, przewodnicy psów służbowych, a także załogi policyjnego helikoptera i drona. Bezpieczeństwo na drogach prowadzących na stadion zapewniali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Całością działań kierował I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi, nadkomisarz Wojciech Malarczyk.

Dzięki intensywnym działaniom łódzkich stróżów prawa oraz ich współpracowników z innych miast, nie odnotowano poważniejszych incydentów naruszających obowiązujące przepisy. W trakcie meczu odpalono materiały pirotechniczne, za co odpowiedzialność obecnie ustalają policjanci. Dwóch kibiców gospodarzy zostało zatrzymanych po złamaniu przepisów o bezpieczeństwie imprez masowych.

Po zakończonym spotkaniu derbowym, policjanci w dalszym ciągu monitorowali stan bezpieczeństwa w mieście, kontrolując rozejście się kibiców obu drużyn.