Z wizytą w Łasku, a więc pięknym mieście nieopodal Łodzi

W odległości 35 km od Łodzi rozłożyło się miasto, które – ze względu na swe dzieje i ciekawe zabytki – może się dla każdego z nas okazać ciekawym celem wycieczki. Mowa tutaj o miejscowości Łask, która może okazać się ciekawym celem turystycznym dla wszystkich osób, które będą niedaleko Łodzi lub po prostu odwiedzą województwo Łódzkie. Już teraz przybliżmy sobie ciekawostki na temat tej miejscowości.

Historia miejscowości Łask

Łask to ciekawa miejscowość, która już w połowie XIV wieku była sporą wsią, a w 1422 roku otrzymała prawa miejskie. W XVI wieku Łask był już ważnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym, choć pomyślny rozwój miasta już wkrótce został przerwany. Powód? Konflikty międzynarodowe, które w XVII wieku stały się przyczyną poważnych problemów dla wielu polskich miast. Potop szwedzki i epidemia – oto główne przyczyny zastoju gospodarczego, z jakim w XVII wieku musiał się zmierzyć Łask.

Okres zaborów to dla miasta zmiany przynależności państwowej i kolejne problemy. Najpierw miasto zostało włączone do zaboru pruskiego, potem stało się częścią Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W początkach XX wieku, po budowie linii kolejowej, na terenie miasta zaczęły powstawać zakłady przemysłowe, dzięki którym poziom życia mieszkańców znów uległ znacznej poprawie.

Poznajmy Łask z bliższej odległości

Dziś jest to miasto kojarzone przede wszystkim z turystyką oraz z lotniczą jednostką wojskową, którą utworzono tu w latach 50-tych XX wieku. Liczne zabytki są z kolei zachętą dla turystów, którzy coraz chętniej zaglądają tu w trakcie swej wycieczki po województwie łódzkim. Oprócz licznych domów z XIX wieku mogą tu zobaczyć ciekawe zabytki sakralne, w gronie których wyróżnia się kościół kolegiacki Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła.

Na miłośników budownictwa drewnianego czeka z kolei drewniany kościół św. Ducha, a na miłośników kultury żydowskiej – zabytkowe nekropolie. Wszystkie te zabytki przypominają o historii tego niezwykłego miasta, one też sprawiają, że turyści coraz chętniej uwzględniają wizytę w tym mieście w programie swej wycieczki po terenie województwa łódzkiego.