Zazielenianie Łodzi. Zielone ściany na budynkach miejskich

W planach jest przemiana trzech budynków w centrum Łodzi, które we wrześniu zostaną ozdobione przyrostami roślinnymi, tworząc efekt tzw. zielonych ścian. Ta inicjatywa stanowi jedną z kolejnych etapów dążenia do zaprzyjaźnienia miasta z naturą. W najbliższej przyszłości, zaplanowano również szeroko zakrojoną akcję sadzenia drzew i krzewów na terenie całego miasta.

Jednym z budynków, który przejdzie prawdziwą „zieloną” metamorfozę będzie ten znajdujący się przy ul. Lipowej 44. Jego południowa ściana szczytowa zostanie obsadzona kolorowymi, kwitnącymi pnączami różnych gatunków, które będą pięły się po specjalnie zamocowanych do ścian kratkach. Możliwe do zastosowania gatunki roślin to m.in. kokornak, winobluszcz trójklapowy, wiciokrzew zaostrzony, bluszcz pospolity oraz powojnik srebrzysty.

Kolejny budynek, który zostanie poddany zielonej przemianie to nieruchomość przy ul. Radwańskiej 31. Tu również zaplanowano upiększenie ściany szczytowej od strony wschodniej za pomocą tej samej kombinacji roślin jak na ul. Lipowej. Metoda montażu roślinności będzie identyczna.

Ostatnim obiektem objętym tym projektem jest budynek przy ul. Kopernika 28. Tamto miejsce zostanie udekorowane gotowymi panelami z bluszczem na „ślepych” ścianach od strony wschodniej. Dzięki temu efekt zieleni będzie widoczny natychmiast, a z czasem rośliny będą pokrywać coraz więcej powierzchni, tworząc coraz bardziej imponujący widok. Montaż pierwszej z trzech planowanych „zielonych ścian” ma zostać rozpoczęty już w połowie września, natomiast pozostałe dwie mają powstać do końca października.