Zmiana terminu zamknięcia skrzyżowania dla budowy tunelu średnicowego w Łodzi

Urząd Miasta Łodzi poinformował o nowym terminie, kiedy to skrzyżowanie na al. Kościuszki z ul. Zieloną zostanie zamknięte dla ruchu. Celem tej decyzji jest umożliwienie PKP przeprowadzenie prac związanych z budową tunelu średnicowego. Zgodnie z najnowszymi informacjami, data ta została ustalona na 3 września.

Tomasz Andrzejewski, reprezentujący Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, przekazał, że pierwotne plany przewidywały zamknięcie wspomnianego skrzyżowania już 26 czerwca. Jednak, jak wyjaśnia inwestor, realizacja projektu jest zależna od wielu czynników, takich jak sytuacja finansowa, techniczne aspekty pracy oraz kwestie formalne. Chociaż służby miejskie nadal czekają na potwierdzenie nowego terminu, mieszkańcy powinni przygotować się na zamknięcie jednego z głównych skrzyżowań w mieście na początku września.

Zamknięcie tego skrzyżowania spowoduje zmiany w trasach autobusów nocnych. Te będą teraz przewozić pasażerów na odcinku między ulicami Struga a 6 Sierpnia, a następnie zawrócą przez torowisko i będą kontynuować swój kurs ulicą Wólczańską. Tramwaje natomiast mają jeździć bez zmian, co jest zgodne z wcześniejszymi uzgodnieniami z wykonawcą tunelu. Po zamknięciu drogi powstanie tzw. torowy bajpas, który pozwoli na normalne funkcjonowanie tramwajów podczas budowy stacji podziemnej.

Przed rozpoczęciem prac przez PKP nad stacją Łódź Śródmieście, zostaną jednak wprowadzone tymczasowe przystanki tramwajowe przy al. Kościuszki i ul. 6 Sierpnia. Dodatkowo powstanie także zawrotka przez torowisko pomiędzy ulicami 6 Sierpnia a Zieloną dla samochodów i autobusów. Wykonawca tunelu zaplanował te prace na okres od 10 do 28 sierpnia. Niestety spowoduje to zajęcie lewych pasów al. Kościuszki w obu kierunkach w rejonie ul. 6 Sierpnia.

Na koniec Andrzejewski podkreślił, że mieszkańcy Łodzi czekają również na otwarcie ulicy Wólczańskiej, biegnącej równolegle do al. Kościuszki, co znacznie ułatwiłoby poruszanie się po centrum miasta.