“Zmniejszenie dystansu” – wystawa w Galerii Bałuckiej Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Trzy studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Viktoria Górko, Natalia Konca i Alicja Ostrowska zdobyły nagrodę Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w ramach 37. edycji konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Prace przedstawione na wystawie powstały w głównej mierze w trakcie izolacji związanej z pandemią koronawirusa. Ekspozycja pokazuje, w jaki sposób wpłynęła izolacja i odosobnienie dla przyszłych Łódzkich artystów Akademii Sztuk Pięknych. Galeria ukaże realizację wielu różnych, rozmaitych technik począwszy od samego malarstwa po instalacje. Ponadto, na wystawie można będzie zobaczyć prace wykonane za pomocą druku cyfrowego na tkaninie, realizacje filmowe oraz wszelkie działania, które wykraczają poza stałe ramy technik plastycznych.

Wernisaż w formule online

W związku z panującą na świecie epidemią koronawirusa, wiele wydarzeń kulturowych przeniesiona została w cyfrowy świat komputerów. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce utrzymuje się na tym samym, niebezpiecznym poziomie, dlatego organizatorzy wystawy “Zmniejszenie dystansu” postanowili zorganizować wernisaż w formule online. Wydarzenie odbędzie się w piątek 26 lutego o godzinie 18. Ekspozycja dostępna będzie w trybie stacjonarnym do dnia 11 kwietnia 2021 roku. Miejska Galeria Sztuki zapowiada ekspozycje jako przedstawienie wszechstronnych form wypowiedzi trudnych tematów, których postanowiły podjąć się artystki. Pośród wielu prac można będzie zobaczyć zwykłe, acz arcy ciekawe zapiski z życia codziennego, a także życia w społeczeństwie i obecnej kondycji popkultury. Ponadto wystawa porusza wątki dotyczące samoakceptacji oraz stanowiska człowieka względem wydarzeń, które w ostatnim czasie poruszają nasz kraj.

Konkurs Strzemiński: Sztuki Piękne

Od 1938 roku Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi organizuje konkurs im. Władysława Strzemińskiego o nazwie Sztuki Piękne. Wydarzenie jest jednym z najstarszym i najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem artystycznym organizowanym dla studentów ASP Łódź. Celem konkursu jest pobudzenie twórczości artystycznej studentów, a także wsparcie ich pracy i pomysłowości. Zasady konkursu dotyczą wyróżnienia najbardziej wartościowych i wyróżniających się prac, które powstały w trakcie procesu dydaktycznego podczas danego roku akademickiego. W obecnej 37. edycji konkursu Strzemiński: Sztuki Piękne zostały wyróżnione trzy studentki ASP w Łodzi, które w ramach zwycięstwa otrzymały nagrodę Miejskiej Galerii Sztuki.