Wdrożenie nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego – kiedy rowery będą dostępne do wypożyczenia?

Współczesne konstrukcje metalowych stojaków rowerowych w formie odwróconej litery U, będące częścią nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego, zaczęły pojawiać się na łódzkich ulicach. Przykładowo, można je już zauważyć wzdłuż al. Politechniki. Pierwsze stacje tego innowacyjnego projektu pojawiły się na wielu ulicach miasta. Firma Nextbike Polska, która zarządza tym systemem, rozpoczęła także instalację tzw. totemów, czyli słupków informacyjnych o lokalizacji stacji miejskiego roweru, na Radogoszczu w poniedziałek. Wszystko to ma na celu doprowadzenie do gotowości całego systemu jeszcze przed świętami.

Marcin Sałański, rzecznik prasowy firmy Nextbike Polska, zdradził, że planują zakończyć instalację stacji do połowy tygodnia. Następnie zamierzają dostarczyć rowery na stacje i dokonać odbioru przed rozpoczęciem świąt. Łącznie planowane jest umieszczenie 800 nowych stojaków rowerowych przed uruchomieniem systemu w Łodzi. Dodatkowe 400 będzie dodawanych zgodnie z potrzebami. Najwięcej stacji, podobnie jak w poprzednich edycjach roweru miejskiego, będzie skoncentrowanych w centrum miasta.

Przygotowywana jest również strona internetowa systemu, która ma umożliwić rejestrację użytkowników przed świętami. Sałański dodaje, że prace informatyczne są w trakcie finalizacji i mają zakończyć się do końca tygodnia. Jest to kwestia kluczowa, ponieważ system ma zostać uruchomiony dokładnie o północy z nocy po wielkanocnym poniedziałku (1 kwietnia) na wtorek (2 kwietnia).

Ponadto, dostępnych będzie do wypożyczenia 1,2 tysiąca rowerów, które zostaną rozmieszczone na 120 fizycznych stacjach i przy 1,2 tysiąca stojaków. Jest to system czwartej generacji, co oznacza, że rowery nie muszą być wpinane do zamków – mechanizm blokady koła jest zwalniany przez aplikację. Dzięki temu rowery mogą być zostawiane przy standardowych stojakach czy nawet w innym miejscu. Wobec tego oprócz 120 stacji fizycznych, powstaną również 30 stacji wirtualnych. Cały obszar deptakowej części ulicy Piotrkowskiej będzie miejscem bezpłatnego zwrotu rowerów.

Jednak, aby zachęcić do odpowiedniego pozostawiania rowerów, wprowadzono system opłat. Chociaż zwrot przy stacjach fizycznych jest bezpłatny, na stacjach wirtualnych będzie to kosztować 15 zł. Zostawienie roweru „gdziekolwiek” będzie podlegać opłacie wynoszącej aż 200 zł.