Narodziny młodych zwierząt w łódzkim Orientarium

W ogrodzie zoologicznym Orientarium w Łodzi, odbyły się niedawno niezwykłe narodziny. Do grona mieszkańców dołączyły nowe osobniki trzech gatunków: leniwca, dikdika i ślepowrona. Zwiedzający placówkę mają już szansę na spotkanie z tymi młodymi mieszkańcami.

Informacje o narodzinach przekazała Justyna Krakowiak, pracownik Orientarium Zoo Łódź. Pierwszy z nowo narodzonych mieszkańców, leniwiec, zamieszkał w pawilonie dedykowanym Ameryce Południowej. Przez pierwsze pół roku swojego życia będzie przebywać blisko matki. Jest to drugi potomek Lenki i Chaparro, pary leniwców, którzy stali się mieszkańcami łódzkiego zoo w 2019 roku.

W pawilonie Afryki orientarium zwiedzający mogą natomiast podziwiać młodego dikdika – jednej z najmniejszych antylop na świecie, która rozmiarem nie różni się znacznie od zająca. Ostatnio samiec tego gatunku przyszedł na świat w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Jak tłumaczą jego opiekunowie, dikdiki są zwierzętami nieśmiałymi i płochliwymi. Ich obserwacja wymaga wytężenia wzroku, gdyż często ukrywają się wśród suchej trawy, która stanowi wyposażenie ich wybiegu.

Niedawno w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawili się również nowe pisklęta i gady. Na wolierze brodzących można podziwiać młodego ślepowrona, który odważył się już opuścić swoje gniazdo. Jak podkreślił Tomasz Jóźwik z Orientarium Zoo Łódź, młody ptak jeszcze znacznie różni się od rodziców – ma szarobure upierzenie, które z czasem zmieni na charakterystyczne dla dorosłych ślepowronów, z odstającym piórem na głowie.

W ogrodzie zoologicznym wykluły się także trzy węże mandaryńskie. Ptaki te pochodzą z Azji i charakteryzują się niezwykłym ubarwieniem skóry. W naturalnym środowisku są trudne do wypatrzenia, ponieważ większość czasu spędzają wśród opadłych liści, które idealnie maskują ich obecność dzięki podobieństwu kolorystycznemu.