Stara kamienica, położona w sercu Łodzi, na ulicy Sienkiewicza 22, odzyskuje swoją dawno utraconą świetność. Prace rewitalizacyjne nadchodzą ku końcowi. Sprawdźmy, co pozostało jeszcze do wykonania.
Choć wnętrze budynku jest już odnowione, to na zewnątrz trwa jeszcze proces renowacji elewacji tego stylowego obiektu, który znajduje się w centralnej części miasta. Po zakończeniu remontu, budynek przestanie pełnić funkcję mieszkaniową i przejdzie na usługową. Zakończenie prac planowane jest za kilka tygodni, a ich całkowity koszt wyniesie 23 miliony złotych.
– Wkrótce ekipa remontowa rozpocznie prace przy elewacji parteru. Na razie zajmują się porządkami i pracami wykończeniowymi we wnętrzach budynku. Pozostało jeszcze trochę pracy na podwórzu, gdzie ogrodnik dba o zasadzoną i już istniejącą roślinność. Za kilka tygodni, kiedy rośliny zaczną kwitnąć, podwórko przy ul. Sienkiewicza stanie się jednym z najładniejszych w okolicy – wyjaśnia pani Olga Kassyańska, reprezentująca Zarząd Inwestycji Miejskich.
Podczas remontu kamienica przeszła kompleksową modernizację, w wyniku której otrzymała nowe stropy, okna i instalacje. Wykonawca zadbał też o zmianę układu pomieszczeń, postawił nowe ściany, położył tynki i podłogi. Nie zapomniano o fasadzie, która wróciła do swojego pierwotnego wyglądu dzięki odrestaurowanym detalom architektonicznym.
Nadbudowa kamienicy doprowadziła do powstania 37 biur, pięciu lokali dla przedsiębiorców oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Dziedziniec przy ul. Sienkiewicza 22 zmienił się w atrakcyjny punkt spotkań i zielone miejsce pełne drzew magnolii. Znalazły się tam również pergola pokryta pnączami oraz zielone ściany wzdłuż oficyn. Na dziedzińcu umieszczono także parking rowerowy, ławki, kosze na śmieci i nowe oświetlenie.
Projekt noszący nazwę „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – Projekt 2” jest realizowany pod numerem umowy o dofinansowanie UDA-RPLD.06.03.01-10-0003/17-00, podpisanej 29 sierpnia 2017 roku. Zadanie jest realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.