Osuszanie ścian z wilgoci – jak to wygląda?

Zalanie mieszkania wywołane awarią instalacji hydraulicznej albo nagłymi zdarzeniami atmosferycznymi może stać się ogromnym problemem dla domowników. Powoduje pojawienie się nieestetycznych zacieków na ścianach oraz sufitach, a po pewnym czasie również wykwitów pleśni. Jak im zapobiegać? Decydując się na profesjonalne osuszanie ścian po zalaniu.

Osuszanie ścian po zalaniu – proces wieloetapowy

Osuszanie ścian z wilgoci przebiega zwykle wieloetapowo. Pierwszym krokiem, którego nie można pominąć w całym procesie, jest ustalenie wielkości szkód. W tym celu przeprowadza się pomiary wilgotności w pomieszczeniu oraz oględziny murów. Pozwala to ustalić, jak bardzo są zawilgocone ściany – czy problem dotyczy tynków, czy obejmuje również strukturę murów. Dzięki temu specjaliści mogą dopasować odpowiednią metodę umożliwiającą szybkie i skuteczne osuszanie ścian. Do najczęściej wybieranych rozwiązań zalicza się technikę absorpcyjną, kondensacyjną lub osuszanie ścian wewnętrznych nagrzewnicą.

Usuwanie wilgoci ze ścian – najskuteczniejsze metody

Wszystkie powyższe metody mają za zadanie odparować nadmiar wilgoci ze ścian. W technice kondensacyjnej specjalistyczne urządzenia zasysają powietrze, powodując skraplanie nadmiaru pary wodnej i odprowadzanie jej do odpowiedniego zbiornika lub bezpośrednio do kanalizacji – za pomocą pompy. Metoda absorpcyjna działa podobnie, lecz zamiast skraplać parę wodną, wykorzystuje środki, które ją pochłaniają. Nagrzewnice powodują z kolei wzrost temperatury powietrza, w wyniku czego wilgoć paruje ze ścian.

Osuszanie ścian – specjalistyczny sprzęt nie wystarczy

Należy jednak pamiętać o tym, że usuwanie wilgoci ze ścian musi przebiegać w odpowiednich warunkach. Kluczową kwestią jest nadzorowanie temperatury panującej w pomieszczeniu. Zbyt wysoka może wywołać za wysokie ciśnienie pary wodnej w murach, co prowadzi do ich niszczenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania nagrzewnic. Osuszanie ścian tą metodą wymaga też odpowiedniej wentylacji pomieszczenia – w przeciwnym wypadku efekty będą tylko powierzchniowe, a problem prędzej czy później powróci. Z kolei podczas usuwania wilgoci metodą absorpcyjną bądź kondensacyjną, istotną kwestią jest szczelność pomieszczenia, w którym pracują urządzenia osuszające.

Osuszanie ścian cena – ile kosztuje usunięcie wilgoci ze ścian

Cena za osuszanie ścian może wahać się w przedziale od kilkuset do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest uzależniona przede wszystkim od wielkości pomieszczeń, w których należy przeprowadzić prace oraz od stopnia zawilgocenia murów. Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie przeprowadzić osuszanie ścian po zalaniu. Oczywiście jest to możliwe. Jeśli zawilgocenia są powierzchowne, można wynająć odpowiednie urządzenia i przeprowadzić prace w domu. W przypadku poważniejszego zalania, lepiej jest jednak zwrócić się o pomoc do specjalistów. Dobór odpowiedniej metody oraz nadzorowanie prac na każdym etapie są w tym przypadku kluczowym warunkiem osiągnięcia zadowalających rezultatów. Czasem konieczny jest także wybór kilku metod jednocześnie. Po zakończeniu prac eksperci przeprowadzają również pomiary pozwalające określić, czy problem został wyeliminowany, czy potrzebne są dodatkowe działania. Profesjonalne osuszanie ścian w Łodzi prowadzi firma Osuszanie Slim-Pol. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz dysponujący zaawansowanym technologicznie sprzętem pomogą uporać się nawet z bardzo poważnymi problemami i całkowicie wyeliminować skutki zalania.


Dowiedz się więcej klikając w ten link https://www.osuszanie-slim-pol.pl/osuszanie-budynkow/